1 Aralık 2009 Salı

SUKRU YILMAZ BEYE SONSUZ TEŞEKKÜRLER

DOĞRU İNSAN OLMAK..::))) Bir uçak yolculuğunda yan koltukta oturan bir adamın alyansını sağ elinin işaret parmağına taktığını fark eden yazar yorum yapmaktan kendini alamaz; 'Bayım alyansınızı yanlış elinize takmışsınız! ' Adam bunun üzerine; 'Yanlış kadınla evlendim de ondan! ' diye karşılık verir. Ziglar bu anıyı aktardıktan sonra şöyle sorar; 'Peki ya bu adam doğru adam mı? Yani kadın doğru adamla mı evlenmiş? Yanlış seçilmiş bir insana doğru insanmış gibi davranırsanız sonuçta doğru insanla evlenmiş olmaz mısınız? Doğru seçilmiş bir insanla evlendiğiniz halde yanlış davranıyorsanız yanlış bir evlilik yapmışsınız demektir çünkü. Doğru insan olmak doğru insanla evlenmekten çok daha fazlasıdır! ' Yazar kitabında şu öyküyü anlatır.. :)) 'Yıllar önce Hawai'de başlık parasına benzer bir uygulama revaçtadır. Bir erkeğin sevdiği kızla evlenebilmesi için kızın ailesine belli sayıda inek vermek zorundadır. İnek sayısının 10 adet olması gerekmekle birlikte kızın özelliklerine göre bu sayı değişebilmektedir. ...ve adada iki kızı olan bir adam yaşamaktadır. Kızlardan büyük olanı bizdeki deyişle -kabul görmeyen- tipte, şanssız bir kızdır ve babası ona 3 inek fiyat biçmiştir; 2 inekli bir teklifi de kabul edecektir; hatta iyi bir pazarlıkla 1 ineğe fit olmaya razıdır. Bir gün adanın zenginlerinden Johny Lingo bu eve geldiğinde herkes onun diğer kızı isteyeceğini düşünür. Oysa yaşlı adamı sevince boğarak büyük kıza talip olur. Herkes en azından isteneni yani; 3 inek ödeyeceğini düşünürken Johny yanında 12 tane inekle gelmiştir!!! O dönemlerde normal bir balayı ortalama bir yıl sürmektedir ama gelin ve damat iki yıllık balayı planlamıştır. Damatla gelinin dönmesinin beklendiği gün ahaliden biri dönüşlerini haber vermeye gelir gelmesine ama gelenlerin Jony ve eşi olduğundan emin değildir. Aslında Johny'i tanımıştır fakat kızdan emin olamamıştır; yaklaşan kadın çok güzel, zarif birisidir. İyice yaklaştıklarında kimsenin tereddütü kalmaz. Fakat kızın güzelliği, cazibesi ve çekiciliği en eleştirici gözle bile reddedilmeyecek ölçüdedir. Yakından! bakanlar Johnny'nin 12 inek karşılığında iyi bir alışveriş yaptığını düşünürler. Yazar işin püf noktasını şöyle özetler; 'Johnny 12 inek ödedi, kız 12 ineklik bir kadın haline geldi.' Bu hep böyle olmaktadır; Eşinize veya sevgilinize verdiğiniz değer, ona kazandırdığınız değerdir.Aslında 'doğru adam', 'doğru kadını' inşa eder, 'doğru kadın' da 'doğru adamı'... Yaşamda kalp kırmadan, yıkıp-döküp-ezip geçmeden, doğru insanı bulmanız doğru insan olmanız dileğiyle... :))) Sevgiyle kalın...

8 yorum:

ÖRGÜÇANTAM dedi ki...

canım size de şükrü beye de teşekkürler harika bir yazı bayıldım .

anneminkiziyim dedi ki...

Canim ellerine saglik, ne güzel bir yaziymis bu. Cok hosuma gitti begendigim yazilari esimlede paylasiyorum, bu yazida öyle oldu.
Paylasim icin cok tesekkürler, sevgiler....

bulbulun yeri dedi ki...

Canım,
çok teşekkürler, paylaşımın için.
Ne güzel söylemiş yazar, insanlar kendilerine verilen değere göre biçimlenirler derken. Keşke başkalarının dediğinden farklı olarak kendimizde değerimizi bilip ona göre davransak. Şu ezilmiş insan modelinden hiç hoşlanmıyorum.
Sevgiyle kal.

http://veraceciliaartesanato.blogspot.com dedi ki...

Obrigada, minha amiga
Beijos
Vera Cecilia

asimelek58 sizlerle dedi ki...

canım iyi aksamlar her zaman sayfama bıraktığın güzel yorumlar ve dileklerin için çok tesekkürler
bende sivastan kucak dolusu sevgiler getirdim sayfana allaha emanet ol çoook öptüm

ahsen58 dedi ki...

canım çok güzel bir paylaşım emeğine sağlık sevgiler

beyaz mendil dedi ki...

Çok ama çok güzel bir yazı.Paylaştığın için teşekkürler hayatım.Sevgiler

lambacini dedi ki...

merhaba anne..okuyunca gülümsememek elde değil tabi ama 12 ineklik bir kadın satın almanın karşılığında yani bizim deyimimizle başlık parası ne kadar çoksa kadının değeri de o kadar oluyormuş demek..aslında insani değerler önplanda tutulması gerekirken,günümüzde para herşeyi rahatlıkla satın alabiliyor ister karakter olsun,ister olmasın..tek beğendiğim nokta 2 yıllık balayı oldu :) sevgilerimle..

gönlümden geçenlere bakın

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

bannerımı alırmısınız?


p>”"

gönlümden geçenler

gönlümden geçenler