18 Ekim 2010 Pazartesi

Yaban Mersininin Faydaları
Avrupa’da bitki uzmanları idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları ve diyabet gibi çeşitli şikâyetleri tedavide uzun zamandır yaban mersinini kullanmaktalar. Yaban mersini güçlü bir antioksidan olarak da bilinir ve gözlerdeki ve vücudun başka kısımlarındaki hücreleri serbest radikallerden ve toksinlerden korumada da kullanılabilir. Yabanmersini takviyeleri günümüz tıp kültüründe, özellikle katarakt ve gece zayıf görme dâhil görme bozuklukları tedavisinde hızla artan bir şekilde popüler hale gelmektedir. Bilim adamları yaban mersini i yedikten sonra gece görüşünde düzelme belirten ikinci dünya savaşı RAF pilotlarının iddialarını incelediler. Yaban mersini meyvesi üzerine yapılan bilimsel araştırmada yaban mersininin antosiyanosit ve tanen adlı iki bileşen içerdiğini keşfettiler. Antosiyanosit tüm vücutta iyi kan dolaşımı muhafazasını sağlarken aynı zamanda kılcal damarlara kan akışını iyileştirir bu da gözleri sağlıklı muhafaza eder. Varis ve hemoroitlerde de faydalı olabilir. Tanenler diyare, boğaz ağrısı ve ağız iltihaplarının tedavisinde faydalı bulunmuştur.
Hangi Rahatsızlıklara iyi gelmektedir
Yaban mersini Damarlar üzerinde oldukça etkilidir. Varis, Basur(hemoroid) Romatizmal Ağrılar Kan damarlarının tıkanması Damar sertliği Akçiğer Amfizemi Zayıf kılcal damarların güçlendirilmesi. Artrit(eklem iltihaplanması) rahatsızlıklarının tedavisin de yardımcı faktördür. Diğer yandan yaban mersini gözde olumlu etkileri olan bir besindir. Bu durumda Göz yorgunluğu, Miyopluk, Katarakt, Karasu (Glokom: Göz tansiyonu), Şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları (Diyabetik retinopati), Gece körlüğü, gibi rahatsızlıklarda oldukça etkili bir meyvedir. Tavuk karası (retinitis pigmentosa) hastalığının ilerlemesini yavaşlatıcı Gözle ilgili olarak başkaca Gece görüşünü artırıcı, Göz kamaşmasını giderici, Retinayı güçlendirici, olarak ta kullanılabilir. Mide rahatsızlıklarıyla ilgili olarak yaban mersini Bulantıyı baskılayıcı Mide kramplarını önleyici , Ülser önleyici olarak kullanılır Kansere karşı önleyici etkisi olan enzimleri aktive etme özelliğinin olduğu ve karaciğer kanserinde tümörün gelişmesini durdurabileceği Amerika’daki bir araştırmada tespit edilmiştir.
Alzheimer hastalığının oluşumunu engelleyebileceğine dair araştırma sonuçları olmuştur. Hastalığın henüz oluşmadan önce kullanılması halinde bu etkisini olacağı belirtilmiştir. Şeker hastalığından meydana gelen göz bozukluklarını önlemede, göz yorgunluğunu gidermede, katarakt ve gece zayıf görme dâhil görme bozuklukları tedavisindeki olumlu etkileri yaban mersininin faydaları arasındadır.
Montreal Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde yapılan araştırma sonucuna göre yabanmersini suyu farelerde şeker hastalığının ilerleyişini durdurmuştur. Yabanmersini suyu, aynı meyvenin yapraklarından elde edilen bir bakteriyle transformasyona tabii tutulmuş ve bu şekilde etkili bir antioksidan bulunmuştur. Elde edilen antioksidan, şeker hastası fareler üzerinde denenmiş ve farelerdeki ciddi değerlerde olan kan şekeri seviyesi normale dönmüştür. Amerikadaki Cincinnati Üniversitesince yaban mersini suyuyla ilgili yapılan bir araştırmaya göre yaban mersini suyu öğrenme kapasitesi ve sözel hafızada ciddi gelişmeler sağlamıştır. Ayrıca yaban mersini bitkisinin bazı depresyon belirtilerinin giderilmesine ve kandaki glikoz oranının azalmasına da yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

1 yorum:

uyar-dan dedi ki...

çok teşekkürler benimde rahatsızlıklarım için faydalıymış bunu öğrendim sayenizde emeklerinize sağlık

gönlümden geçenlere bakın

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

bannerımı alırmısınız?


p>”"

gönlümden geçenler

gönlümden geçenler